Looking for a large quantity of 463-5905? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 463-5905 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-4910MQ |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer |
NVIDIA Intel |
| Graphics Controller Model |
Quadro K5100M HD Graphics 4600 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility |
Dedicated Shared |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| eSATA/USB Combo | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.6" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 10.7" |
| Weight (Approximate) | 7.87 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR China RoHS CECP EU RoHS WEEE Korea RoHS Ecolabel J-Moss (Japanese RoHS) CEC Japan PC Green Label |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 463-5905. Or Request a Quote below: