Looking for a large quantity of 469-3958? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 469-3958 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Ultrabook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Model | i5-2467M |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | TrueLife |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD 3000 |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Maximum Battery Run Time | 8.88 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Aluminum Silver |
| Height | 0.7" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 2.99 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 469-3958. Or Request a Quote below: