Looking for a large quantity of 9TJ60? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9TJ60 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Chromebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Model | i5-5300U |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 32 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 13.3" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Chrome OS |
| Operating System | Chrome OS |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 6.0 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9TJ60. Or Request a Quote below: