Looking for a large quantity of V505W? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | V505W |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 31 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 2400 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Scanner | |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Transparency Envelope Card Stock Label Iron-on Transfer Photo Paper Banner Paper Glossy Paper Heavy Paper Matte Paper |
| Media Size |
Letter Legal Executive Statement A4 A5 A6 B5 4" x 6" 3" x 5" 3.50" x 5" 5" x 7" Hagaki Card L 2L Envelope No. 6 3/4 Envelope No. 7 3/4 Envelope No. 10 Envelope No. 9 C5 Envelope DL Envelope B5 (ISO) Envelope C6 Envelope A2 Envelope Custom Size |
| Media Handling |
1 x Input Tray 100 Sheet 1 x Automatic Document Feeder 25 Sheet 1 x Output Tray 50 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 3000 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 6.8" |
| Width | 17" |
| Depth | 12.3" |
| Weight (Approximate) | 17.6 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no V505W. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.