Looking for a large quantity of GD775? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | GD775 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Battery |
| Battery Information | |
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Output Voltage | 11.1 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.7" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 11.92 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no GD775. Or Request a Quote below: