Looking for a large quantity of UJ499? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | UJ499 |
| Brand Name | Dell-IMSourcing |
| Product Type | Battery |
| Battery Information | |
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 4200 mAh |
| Output Voltage | 11.1 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 16.9" |
| Width | 10.6" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 11.99 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no UJ499. Or Request a Quote below: