Looking for a large quantity of 1410X? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 1410X |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | DLP Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method |
Front Rear Ceiling |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.25 ft |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Lamp | |
| Lamp Type | OSRAM |
| Lamp Power | 200 W |
| Normal Mode Lamp Life | 3000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 2700 lm |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Graphic Mode | XGA |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Contrast Ratio | 2,200:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.5" |
| Width | 11.3" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 5.30 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 1410X. Or Request a Quote below: