Looking for a large quantity of 1430X? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 1430X |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | DLP Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method |
Front Ceiling Rear |
| 3D Type | 3D Ready |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 15 ft |
| Optical Zoom | 1.2x |
| Lamp | |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | OSRAM |
| Lamp Power | 240 W |
| Normal Mode Lamp Life | 3000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 3200 lm |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Graphic Mode | XGA |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Contrast Ratio | 2,400:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 720p |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 368 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.5" |
| Width | 11.3" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 1430X. Or Request a Quote below: