Looking for a large quantity of 7609WU? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 7609WU |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | DLP Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.08 ft |
| Optical Zoom | 1.2x |
| Lamp | |
| Lamp Power | 300 W |
| Normal Mode Lamp Life | 2000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 2500 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 3850 lm |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Contrast Ratio | 2,700:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.3" |
| Width | 17" |
| Depth | 11.4" |
| Weight (Approximate) | 13.40 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 7609WU. Or Request a Quote below: