Looking for a large quantity of S500WI? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | S500WI |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | DLP Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method |
Front Rear Ceiling |
| 3D Type | 3D Ready |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 100" |
| Lamp | |
| Lamp Power | 280 W |
| Normal Mode Lamp Life | 2500 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 3000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 3200 lm |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Graphic Mode | WXGA |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Contrast Ratio | 2,300:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 720p |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 345 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 12.2" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 20.1" |
| Weight (Approximate) | 23.85 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no S500WI. Or Request a Quote below: