Looking for a large quantity of J8885? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| Model | |
| Manufacturer | Dell |
| Manufacturer Part # | J8885 |
| Performance | |
| Product Type | System Board |
| CPU Socket Type | LGA775 |
| Supported CPU(s) | Intel Pentium 4 Processor |
| Clock Speed (Maximum) | 3.8 GHz |
| FSB Speed (Maximum) | 1066 MHz |
| Supported CPU Technologies | Hyper-Threading Technology |
| Chipset | Intel 945G Express |
| Number of Memory Slot(s) | 4 |
| Supported Memory Standard(s) |
PC2-3200 (DDR2-400) PC2-4200 (DDR2-533) |
| Maximum Installed Memory | 4 GB |
| Expansion Slots |
PCI PCI Express x1 PCI Express x16 |
| Storage Controller |
(ATA-7) Ultra ATA/133 Floppy Connector Serial-ATA |
| On-Board Video Controller | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Audio Controller | On-board |
| Network | Fast Ethernet |
| Connectors/Ports |
RJ-45 (Ethernet) USB 2.0 |
| Other Information | |
| Additional Information | Compatibility: |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no J8885. Or Request a Quote below: