Looking for a large quantity of T7971? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| Model | |
| Manufacturer | Dell |
| Manufacturer Part # | T7971 |
| Performance | |
| Product Type | Server System Board |
| CPU Socket Type | PGA604 |
| Supported CPU(s) |
Intel Xeon (DP) Processor Intel Xeon Processor |
| Clock Speed (Maximum) | 3.8 GHz |
| FSB Speed (Maximum) | 800 MHz |
| Chipset | Intel E7520 |
| South Bridge Chipset | Intel ICH5R |
| Supported Memory Standard(s) | PC2-3200 (DDR2-400) |
| Maximum Installed Memory | 16 GB |
| Expansion Slots |
PCI PCI Express x8 |
| Storage Controller | SCSI |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no T7971. Or Request a Quote below: