Looking for a large quantity of 468-8398? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 468-8398 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 2 Duo |
| Processor Model | E7500 |
| Processor Speed | 2.93 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 160 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Graphics Media Accelerator X4500 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| VGA | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 14.6" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 16.8" |
| Weight (Approximate) | 13.45 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 468-8398. Or Request a Quote below: