Looking for a large quantity of 468-8807? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 468-8807 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 1st Gen |
| Processor Model | i7-870 |
| Processor Speed | 2.93 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce GT 330 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 1 GB |
| Interfaces/Ports | |
| DVI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 10 |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Operating System Architecture | 32-bit |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 15.8" |
| Width | 7.4" |
| Depth | 17.2" |
| Weight (Approximate) | 23.50 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE TCO '05 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 468-8807. Or Request a Quote below: