Looking for a large quantity of CW7VX? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CW7VX |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Model | i5-7500 |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro (English/French/Spanish) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 14.3" |
| Width | 20.8" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 13.90 lb |
| Miscellaneous | |
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR 6.1 TCO '05 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CW7VX. Or Request a Quote below: