Looking for a large quantity of FGYD2? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | FGYD2 |
| Brand Name | Wyse |
| Product Type | Thin Client |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.44 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Flash Memory | 8 GB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | No |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Software | |
| Operating System | Wyse Thin OS 8.3 (English) |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 15 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.1" |
| Width | 4" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 8.47 oz |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no FGYD2. Or Request a Quote below: