Looking for a large quantity of FTHP3? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | FTHP3 |
| Brand Name | Wyse |
| Product Type | Thin Client |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | G-Series |
| Processor Model | T48E |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Flash Memory | 16 GB |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon HD 6250 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Interfaces/Ports | |
| DVI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | No |
| DisplayPort | Yes |
| Software | |
| Operating System | Windows Embedded Standard 7 |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.7" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 7.3" |
| Weight (Approximate) | 2.05 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR 5.2 EuP EPEAT Silver |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no FTHP3. Or Request a Quote below: