Looking for a large quantity of PN8HD? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PN8HD |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | A-Series |
| Processor Model | A8-7600 |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon R9 360 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 2 GB |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional (English) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 14.2" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 17.2" |
| Weight (Approximate) | 18.96 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PN8HD. Or Request a Quote below: