Looking for a large quantity of E2216H? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | E2216H |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 18.20 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color | Black |
| Height | 12" |
| Width | 20.2" |
| Depth | 2" |
| Height with Stand | 15.62" |
| Width with Stand | 20.17" |
| Depth with Stand | 7.09" |
| Weight (Approximate) | 6.26 lb |
| Miscellaneous | |
| Post-consumer-waste% | 25% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
CECP TCO Certified Displays EPEAT Gold |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no E2216H. Or Request a Quote below: