Looking for a large quantity of P1917S? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | P1917S |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size | 18.9" |
| Screen Mode | SXGA |
| Response Time | 6 ms |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 4,000,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 38 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color | Black |
| Height | 13.2" |
| Width | 16" |
| Depth | 2" |
| Height with Stand | 19.66" |
| Width with Stand | 15.97" |
| Depth with Stand | 7.09" |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
TCO Certified Displays ENERGY STAR RoHS EPEAT Gold CECP China Energy Label (CEL) TÜV Rheinland |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no P1917S. Or Request a Quote below: