Looking for a large quantity of U3014? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | U3014 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size | 30" |
| Screen Mode | WQXGA |
| Response Time | 6 ms |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
| Maximum Resolution | 2560 x 1600 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Contrast Ratio | 2,000,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Interfaces/Ports | |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
USB Hub Card Reader |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 120 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height | 17.7" |
| Width | 27.2" |
| Depth | 2.4" |
| Height with Stand | 22.55" |
| Width with Stand | 27.15" |
| Depth with Stand | 7.93" |
| Weight (Approximate) | 23.90 lb |
| Miscellaneous | |
| Post-consumer-waste% | 25% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR EPEAT Gold TCO Certified Displays |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no U3014. Or Request a Quote below: