Looking for a large quantity of S300WI? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | S300WI |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | DLP Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method |
Front Rear Ceiling |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 24.50 ft |
| Lamp | |
| Lamp Type | OSRAM |
| Lamp Power | 190 W |
| Normal Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 2200 lm |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Graphic Mode | WXGA |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Contrast Ratio | 2,400:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 720p |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.9" |
| Width | 12" |
| Depth | 8.8" |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no S300WI. Or Request a Quote below: