Looking for a large quantity of V313W? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | V313W |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Envelope Plain Paper Card Stock Label Iron-on Transfer Photo Paper Banner Paper Glossy Paper Heavy Paper Matte Paper Postcard Index Card Hagaki Card Transparency |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 10.98" Legal - 8.50" x 14.02" Executive - 10.51" x 7.24" Statement - 8.50" x 5.51" A4 - 8.27" x 11.69" B5 - 6.93" x 9.84" A5 - 5.83" x 8.27" A6 - 4.13" x 5.83" 4" x 6" 4" x 8" Index Card - 3" x 5" 3.50" x 5" 5" x 7" L - 4.69" x 3.50" 2L Custom Size Envelope No. 6 3/4 Envelope No. 7 3/4 Envelope No. 10 Envelope No. 9 DL Envelope - 4.33" x 8.66" C5 Envelope - 6.38" x 9.02" C6 Envelope - 4.49" x 6.38" B5 Envelope - 6.93" x 9.84" A2 Baronial |
| Media Handling |
1 x Input Tray 100 Sheet 1 x Output Tray 25 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 3000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 7" |
| Width | 18.8" |
| Depth | 13.3" |
| Weight (Approximate) | 14.6 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no V313W. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.