Looking for a large quantity of 2JVJK? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 2JVJK |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Model | i3-7100U |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro (English/French/Spanish) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.9" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 9.6" |
| Weight (Approximate) | 3.89 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 6.1 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 2JVJK. Or Request a Quote below: