Looking for a large quantity of 464-1836? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 464-1836 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 2 Duo |
| Processor Model | T6670 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 3 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity | No |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows Vista Business Downgradable to Windows XP Professional |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 9.6" |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 464-1836. Or Request a Quote below: