Looking for a large quantity of 468-5926? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 468-5926 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.26 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity | No |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Geforce GT330M |
| Graphics Memory Capacity | Up to 1 GB |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| eSATA/USB Combo | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.4" |
| Width | 16.2" |
| Depth | 10.7" |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 468-5926. Or Request a Quote below: