Looking for a large quantity of 468-9010? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 468-9010 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 1st Gen |
| Processor Model | i5-520M |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Cellular Data Connectivity Technology |
CDMA2000 (1xEV-DO) HSPA |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Maximum Battery Run Time | 6.63 Hour |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color | Silver |
| Height | 1.3" |
| Width | 14.6" |
| Depth | 9.8" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 468-9010. Or Request a Quote below: