Looking for a large quantity of 468-9359? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 468-9359 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 1st Gen |
| Processor Model | i7-640M |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14.1" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 9-cell |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.2" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 9.4" |
| Weight (Approximate) | 4.26 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Gold |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 468-9359. Or Request a Quote below: