Looking for a large quantity of DJGG0? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DJGG0 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Model | i5-7200U |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 3200 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 1 |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro (English) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.6" |
| Width | 12" |
| Depth | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 2.84 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DJGG0. Or Request a Quote below: