Looking for a large quantity of DP1T3? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DP1T3 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N3060 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 32 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 400 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| Software | |
| Operating System Platform | Chrome OS |
| Operating System | Chrome OS |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Form Factor | Convertible |
| Height | 0.8" |
| Width | 12" |
| Depth | 8.2" |
| Weight (Approximate) | 3.15 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 6.1 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DP1T3. Or Request a Quote below: