Looking for a large quantity of I11U74E216TA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | I11U74E216TA |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Netbook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | 743 |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity | No |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Starter |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Physical Characteristics | |
| Color | Red |
| Height | 1" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 8.4" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no I11U74E216TA. Or Request a Quote below: