Looking for a large quantity of I14T44S225IB? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | I14T44S225IB |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Pentium |
| Processor Model | T4400 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity | No |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | TrueLife |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | GMA X4500HD |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Physical Characteristics | |
| Color | Blue |
| Height | 1.5" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 9.4" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no I14T44S225IB. Or Request a Quote below: