Looking for a large quantity of PP06XA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PP06XA |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Notebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 2 Extreme |
| Processor Model | X9000 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity | No |
| Optical Drive Type | Blu-ray Reader/DVD-Writer |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 17" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | TrueLife |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce Go 8800M GTX |
| Graphics Memory Capacity | Up to 1 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows Vista |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 9-cell |
| Physical Characteristics | |
| Width | 16" |
| Depth | 11.9" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PP06XA. Or Request a Quote below: