Looking for a large quantity of 09DR8? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 09DR8 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 28 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 28 |
| Maximum Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Wireless Print Technology |
Near Field Communication (NFC) Google Cloud Print Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 4.3" |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Thick Paper Heavy Paper Preprinted Paper Letterhead Pre-punched Paper Card Stock Coated Paper Recycled Paper Label Envelope Hagaki Card |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" Letter - 8.50" x 11" Folio - 8.50" x 13" Legal - 8.50" x 14" Custom Size Com10 Envelope - 4.80" x 9.50" Monarch Envelope DL Envelope - 4.30" x 8.60" C5 Envelope - 9" x 6.68" Postcard - 5.82" x 3.92" 8.19" x 13.69" |
| Media Handling |
1 x Input Tray 250 Sheet 1 x Multipurpose Tray 150 Sheet 1 x Output Tray 250 Sheet 1 x Duplex Automatic Document Feeder 50 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 400 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 50000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 22" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 20.8" |
| Weight (Approximate) | 71.9 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ErP Lot 6 ENERGY STAR Blue Angel RoHS WEEE EPEAT Silver |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 09DR8. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.