Looking for a large quantity of 1710N? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 1710N |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Duplex Printing | Manual |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 366 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 160 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Letter A Legal A4 A5 Folio B5 (JIS) Statement Envelope No. 10 Envelope No. 9 DL Envelope C5 Envelope B5 Envelope |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Number of Input Trays Supported | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 800 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 15000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 9.7" |
| Width | 15.6" |
| Depth | 13.9" |
| Weight (Approximate) | 22.5 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 1710N. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.