Looking for a large quantity of 224-8974? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 224-8974 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Scanner | |
| Scan Color | Color |
| Copier | |
| Copy Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Envelope Plain Paper Card Stock Label Recycled Paper Bond Paper Letterhead Preprinted Paper Color Paper Light Paper Heavy Paper Rough Paper Cotton Paper Paper Label Transparency |
| Media Size |
8.50" x 11" Custom Size |
| Media Handling |
1 x Input Tray 250 Sheet 1 x Multipurpose Tray 50 Sheet 1 x Output Tray 150 Sheet 1 x Automatic Document Feeder 50 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 80000 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 17.2" |
| Width | 20.9" |
| Depth | 19.2" |
| Weight (Approximate) | 50 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 224-8974. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.