Looking for a large quantity of 31OS1B? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 31OS1B |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 5 |
| Maximum Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Duplex Printing | Manual |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A4 A5 B5 Letter Legal Executive Com10 Envelope Monarch Envelope DK Tape C5 Envelope Statement Folio Custom Size |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 45000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 21" |
| Width | 16.7" |
| Depth | 16.5" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 31OS1B. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.