Looking for a large quantity of 33301A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 33301A |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 466 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 576 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Letter A - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" Executive - 7.25" x 10.50" A4 - 8.25" x 11.70" A5 - 5.83" x 8.25" B5 - 6.93" x 9.83" A6 - 4.13" x 5.83" Folio - 8.50" x 13" B5 (JIS) - 7.17" x 10.12" Statement - 5.50" x 8.50" DL Envelope - 4.33" x 8.66" C5 Envelope - 6.38" x 9" Envelope No. 9 - 4" x 9" Envelope No. 6 - 3.60" x 4.20" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 850 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 80000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 10.2" |
| Width | 16.6" |
| Depth | 14.5" |
| Weight (Approximate) | 31.2 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 33301A. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.