Looking for a large quantity of 5330DN? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 5330DN |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 500 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 768 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" B5 - 6.93" x 9.84" Letter - 8.50" x 10.98" Executive - 10.51" x 7.24" Folio - 8.27" x 12.99" DL Envelope - 4.33" x 8.66" C5 Envelope - 6.38" x 9.02" C6 Envelope - 4.49" x 6.38" Com10 Envelope - 4.13" x 9.49" Monarch Envelope |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 4 |
| Standard Input Media Capacity | 600 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 3200 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 250000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 14.8" |
| Width | 16.3" |
| Depth | 18.7" |
| Weight (Approximate) | 47 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 5330DN. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.