Looking for a large quantity of 7130CDN? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 7130CDN |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 4 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A3 - 11.69" x 16.54" A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" A6 - 4.13" x 5.83" B4 (JIS) B5 (JIS) B5 - 6.93" x 9.84" Letter - 8.50" x 10.98" Legal - 8.50" x 14.02" Executive - 10.51" x 7.24" Statement - 8.50" x 5.51" Folio - 8.27" x 12.99" Tabloid Extra - 12.01" x 17.99" Custom Size SRA3 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 5 |
| Standard Input Media Capacity | 600 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 2100 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 150000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
230 V AC 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.7" |
| Width | 25.2" |
| Depth | 26.2" |
| Weight (Approximate) | 145.2 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS EPEAT Bronze |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 7130CDN. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.