Looking for a large quantity of 224-8786? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 224-8786 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 23 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Duplex Printing | Manual |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2" |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Envelope Plain Paper Card Stock Label Recycled Paper Bond Paper Transparency Thick Paper Cotton Paper Color Paper Archive Paper Thin Paper Preprinted Paper |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 10.98" Legal - 8.50" x 14.02" Executive - 7.24" x 10.51" A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" B5 (JIS) - 7.17" x 10.12" A6 - 4.13" x 5.83" Folio - 8.27" x 12.99" C5 Envelope - 6.38" x 9.02" B5 - 6.93" x 9.84" C6 Envelope - 4.49" x 6.38" Officio - 8.50" x 13.50" Monarch Envelope Envelope No. 10 |
| Media Handling |
1 x Automatic Document Feeder 40 Sheet 1 x Input Tray 250 Sheet 1 x Output Bin 80 Sheet 1 x Multipurpose Feeder 1 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 12000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12.6" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 25.4 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 224-8786. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.