Looking for a large quantity of C5H36? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C5H36 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 21 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology |
Apple AirPrint Google Cloud Print Wi-Fi Direct |
| Duplex Printing | Manual |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Thin Paper Recycled Paper Archive Paper Cotton Paper Color Paper Preprinted Paper |
| Media Size |
Legal - 8.50" x 14" Letter - 8.50" x 11" Executive - 10.50" x 7.25" Folio - 8.27" x 13" Officio A4 - 8.30" x 11.70" A5 - 5.80" x 8.30" JIS B5 - 7.17" x 10.12" ISO B5 Custom Size 8.50" x 11.69" 3" x 5" |
| Media Handling |
1 x Cassette 150 Sheet 1 x Output Bin 100 Sheet 1 x Automatic Document Feeder 40 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 20000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 11.7" |
| Width | 15.8" |
| Depth | 11.5" |
| Weight (Approximate) | 17.6 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS REACH WEEE EPEAT Bronze |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C5H36. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.