Looking for a large quantity of 463-7700? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 463-7700 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
48 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot 1 x Expansion Slot 2 x 40 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Twisted Pair Optical Fiber |
| Ethernet Technology |
10 Gigabit Ethernet 40 Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
10GBase-X 40GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 51 |
| Expansion Slot Type |
QSFP+ SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 48 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 18.1" |
| Weight (Approximate) | 23.28 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH EU WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 463-7700. Or Request a Quote below: