Looking for a large quantity of 3115CN? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 3115cn |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 31 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 17 |
| Maximum Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Light Paper Thick Paper Cover Stock Coated Paper Transparency Label Envelope Postcard Recycled Paper |
| Media Size |
A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" B5 - 6.93" x 9.84" Letter - 8.50" x 10.98" Executive - 10.51" x 7.24" Folio - 8.27" x 12.99" Legal - 8.50" x 14.02" Envelope No. 10 Monarch Envelope DL Envelope - 4.33" x 8.66" C5 Envelope - 6.38" x 9.02" Custom Size |
| Media Handling |
1 x Multipurpose Tray 150 Sheet 1 x Drawer 250 Sheet 1 x Output Bin 250 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 400 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 60000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 28.7" |
| Width | 18.1" |
| Depth | 22.4" |
| Weight (Approximate) | 79.4 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 3115CN. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.