Looking for a large quantity of 3130CN? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 3130CN |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 31 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 26 |
| Maximum Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 400 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 1.25 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A4 - 8.27" x 11.69" Letter - 8.50" x 10.98" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 400 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 950 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 70000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 18.5" |
| Width | 15.8" |
| Depth | 19.8" |
| Weight (Approximate) | 55.7 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 3130CN. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.