Looking for a large quantity of DGN5K? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DGN5K |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
Mopria Google Cloud Print Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 4.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Folio - 8.27" x 13" Statement - 8.50" x 5.50" Legal - 8.50" x 14" Letter - 8.50" x 11" Executive - 10.50" x 7.25" Envelope No. 7 3/4 B5 (JIS) DL Envelope - 4.30" x 8.60" A6 - 4.10" x 5.80" C5 Envelope - 9" x 6.68" Universal C6 Envelope - 4.48" x 6.68" A5 - 5.80" x 8.30" A4 - 8.30" x 11.70" B5 - 6.90" x 9.80" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 650 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 150000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 16.4" |
| Width | 18.7" |
| Depth | 19.7" |
| Weight (Approximate) | 82.6 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE ErP Lot 6 Blue Angel EPEAT Silver REACH ENERGY STAR RoHS ErP Lot 4 ErP Lot 26 GS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DGN5K. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.