Looking for a large quantity of 5535DN? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 5535DN |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 9" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Transparency Card Stock Recycled Paper Bond Paper Letterhead Preprinted Paper Color Paper Paper Label Rough Paper Light Paper Heavy Paper Cotton Paper Envelope |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 10.98" Legal - 8.50" x 14.02" A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" A6 - 4.13" x 5.83" Executive - 10.51" x 7.24" Folio - 8.27" x 12.99" B5 (JIS) Officio Statement - 8.50" x 5.51" Universal B5 Envelope - 6.93" x 9.84" DL Envelope - 4.33" x 8.66" C5 Envelope - 6.38" x 9.02" Monarch Envelope Envelope No. 9 |
| Media Handling |
1 x Input Tray 550 Sheet 1 x Multipurpose Tray 100 Sheet 1 x Output Bin 550 Sheet 1 x Duplex Automatic Document Feeder 75 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 650 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 275000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 29.7" |
| Width | 21.6" |
| Depth | 24.1" |
| Weight (Approximate) | 100 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 5535DN. Or Request a Quote below: