Looking for a large quantity of PCXHT? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PCXHT |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 400 MHz |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" A6 - 4.13" x 5.83" Executive - 10.51" x 7.24" Folio - 8.27" x 12.99" Legal - 8.50" x 14.02" Letter - 8.50" x 10.98" Statement - 8.50" x 5.51" Universal - 3" x 5" DL Envelope - 4.33" x 8.66" Envelope No. 7 3/4 - 3.86" x 7.52" Envelope No. 9 - 3.86" x 8.86" Envelope No. 10 - 4.09" x 9.41" B5 (JIS) - 7.17" x 10.12" Custom Size |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 850 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 80000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 10.3" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 34.9 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PCXHT. Or Request a Quote below: