Looking for a large quantity of W6X9W? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | W6X9W |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 63 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
Mopria Google Cloud Print Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 4.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Folio - 8.50" x 13" Statement - 8.50" x 5.50" Oficio - 8.50" x 13.40" B5 (JIS) - 7.20" x 10.10" Legal - 8.50" x 14" Letter - 8.50" x 11" Executive - 10.50" x 7.25" DL Envelope - 4.30" x 8.60" A6 - 4.10" x 5.80" C5 Envelope - 9" x 6.68" Universal - 4.13" x 5.83" A5 - 5.80" x 8.30" A4 - 8.30" x 11.70" Envelope No. 9 - 3.90" x 8.90" Monarch Envelope - 3.90" x 7.50" B5 Envelope - 6.92" x 9.84" Envelope No. 10 - 4.10" x 9.50" Envelope No. 7 3/4 - 3.90" x 7.50" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 650 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 300000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 16.7" |
| Width | 16.7" |
| Depth | 20.1" |
| Weight (Approximate) | 52.3 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE Blue Angel ErP Lot 6 EPEAT Silver REACH ENERGY STAR RoHS ErP Lot 4 ErP Lot 26 GS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no W6X9W. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.