Looking for a large quantity of R61PM? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | R61PM |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Tablet |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Atom x5 |
| Processor Model | x5-Z8500 |
| Processor Speed | 1.44 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3LM SDRAM |
| Memory Card Supported | microSD |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 8" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR3LM SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro (English/French/Spanish) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.4" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 13.28 oz |
| Miscellaneous | |
| Features | Miracast Technology |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no R61PM. Or Request a Quote below: